רשתות חברתיות
עקבו אחרינו:

רכיב חיפוש באתר

תפריט ראשי

אודות העמותה

חזון עמותת נגישות ישראל

עמותת נגישות ישראל הוקמה בשנת 1999 לקדם את הנגישות על מנת לאפשר לאנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם להשתלב בחברה, בשוויון, בזכות, בכבוד ועצמאות מירבית.

מטרה

המצב הבלתי נסבל- של חוסר בנגישות לאנשים עם מוגבלות הינו המניע המאתגר את העמותה לפעילות לשינוי המצב בישראל.
מטרת העמותה הינה ליצר מצב בו לכל אדם עם מוגבלות בישראל יתאפשר לחיות את חיוו באופן נורמאלי בכל תחומי החיים (עבודה, השכלה, תיירות, תרבות ופנאי.
כל זאת בכבוד, שוויון ובעצמאות ועל ידי כך לשפר את איכות חייהם.

מטרות לפי נושאים:

 1. הגברת המודעות לנושא הנגישות ואנשים עם מוגבלות.
 2. הנגשת מקסימום אתרים, מיבנים, תשתיות, עסקים, פארקים וגנים המשרתים את הציבור.
 3. הנגשת השרות במקסימום ארגונים, עסקים, רשויות ומשרדי ממשלה המשרתים את הציבור.
 4. קידום השוויון בין אנשים עם מוגבלות לחברה בכלל.
 5. חינוך בני הנוער בישראל לנגישות ולהכרת הצרכים של אנשים עם מוגבלות
 6. קידום פיתוח טכנולוגית לשיפור הנגישות.
 7. קידום הנגישות לאתרי אינטרנט ולמידע.
 8. שיפור הידע המקצועי בנושא הנגישות של אדריכלים, מהנדסים ומעצבים.
 9. קידום הנגישות בארץ ובפריפרייה בפרט.
 10. טיפול בתלונות ועוולות נגישות, שוויון חברתי ואפליה באמצעים משפטיים.
 11. קידום חקיקת הנגישות בישראל.

קהל המטרה

העמותה פועלת לקידום הנגישות ושיפור איכות החיים של כל סוגי המוגבלויות, בין אלה מוגבלות פיזית, מוגבלות חושית – בין אלה אנשים עם לקות שמיעה וחרשים ולקות ראייה ועיוורים, מוגבלות שיכלית התפתחותית ומוגבלות נפשית. בין אלה נימנים נכי צה"ל ונפגעי פעולות אבה, נכי תאונות דרכים, נכי תאונות עבודה, נכים כתוצאה ממחלה או מום, קשישים ועוד. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יש בישראל כ 1,6000,000 אנשים עם מוגבלות.

פרוייקטי העמותה

פורטל מידע אינטרנטי לאנשים עם מוגבלות ולעוסקים בנגישות

פרוייקט יחודי, ראשון מסוגו בעולם, המספק לאנשים עם מוגבלות – חינם – באמצעות אתר האינטרנט של העמותה מידע חיוני וקריטי בכל תחומי החיים. שימוש במידע מאפשר לאנשים עם המוגבלות לצאת מהבית ולבצע פעילויות יומיומיות שעד כה נמנע מהם מלעשותן.

פורום עסקים מקדמי נגישות בישראל

פורום של החברות והארגונים הגדולים המקדמים 'נגישות עיסקית' בראשות יונה פוגל – מנכ"ל פז חברת הנפט. חברות הפורום מקדמות את הנגישות בארגונם באופן מערכתי ואסטרטגי לפי מודל הטמעה ייחודי של עמותת נגישות ישראל. צוות עמותת נגישות ישראל, מנחה, מייעץ, מוביל ומלווה את החברות בדרך לנגישות מלאה לפי התפישה של עסק נגיש שווה עסק מרוויח ובמטרה לגרום לארגונים לכך שכל פעילותם תהיה נגישה וכל מוצריהם ושרותיהם יהיו זמינים ונגישים ל 100% מהלקוחות ובכלל זה לקוחות עם מוגבלות.

שירותי ייעוץ נגישות מקצועי

הצוות המקצועי של העמותה מלווה חברות, יזמים, עסקים ואדריכלים בכל הנדרש מבחינת נגישות – החל מסקרי נגישות, דרך ייעוץ מקצועי שוטף, תוכניות אב, פרוגרמות ועד אישורים לרשויות.

אות נגישות ישראל

כל אתר/ מבנה שנבדק ע"י מורשי הנגישות של העמותה ונמצא כי נגישותו בהתאם לחוק ולתקנות הנגישות זוכה ל – "אות נגישות ישראל".

פרויקט חינוך ומודעות בני נוער

העמותה מיישמת תוכניות חינוך לשינוי עמדות וידע התלמידים בכל הקשור לאנשים עם מוגבלות ונגישות. במסגרת התהליך, עוברים בני הנוער סדנה חוויתית, בה הם חשים מהי מוגבלות. לאחר הסדנה הם מקיימים מפגשים עם אנשים עם מוגבלות ומעמיקים את הידע בכל הקשור למוגבלויות השונות ונגישות. בהמשך מפיצים בני הנוער את הפרויקט בקרב בתי הספר בעיר ומחתימים את תושבי העיר על עצומה של "לא חונים בחנית נכים". התלמידים מבצעים פרויקטים ולבסוף מבוצע הפנינג גדול בקהילה.

נגישות טכנולוגית

העמותה בשיתוף איגוד האינטרנט הישראלי מקדמת את הנגישות הטכנולוגית בישראל בכלל ואת הנגשת אתרי האינטרנט בישראל בפרט. פעילות זו מבוצעת באמצעות ייעוץ והדרכה לחברות וארגונים, פעילויות שונות להגברת המודעות, ימי עיון, קידום חקיקה, תקנות ותקן ישראלי ואתר אינטרנט ייעודי לנושא – אתר נגיש. עמותת נגישות ישראל הקימה את "המאגר ישראלי לאתרי אינטרנט נגישים". אתרים נגישים זוכים ל"תו אתר אינטרנט נגיש".

הדרכות שירות נגיש

העמותה מדריכה עובדים בחברות עיסקיות / רשויות כיצד לספק שירות מקצועי ואדיב ומותאם ספציפית לאנשים עם מוגבלויות מסוגים שונים. צוות העמותה מייעץ לאירגונים כיצד להתאים ולשפר הן את השירות הפרונטלי של העובדים והן את השירות הניתן בטלפון ובאינטרנט.

המרכז ללימודי נגישות בישראל

המרכז מפעיל קורסים, ימי עיון, לומדות ועוד על מנת להפיץ ולהכשיר קהלי מטרה שונים בנושאי נגישות. בין אלה: הכשרות לשרות נגיש, חוויות התנסות, לומדת נגישות, קורס רכזי נגישות ועוד.

חקיקה, תקינה ופעילות במשרדי ממשלה

העמותה מלווה את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, את הליך כתיבת תקנות הנגישות ורוויזיה בתקן הישראלי לנגישות במכון התקנים. מול משרדי הממשלה השונים העמותה פועלת לשיפור הנגישות של כל משרד בהתאם לתחום אחריותו.

המרכז להנגשת מידע, כנסים וארועים

בתקנות נגישות השירות כל עסק או ארגון נדרש לספק ללקוח עם מוגבלות מידע בפורמטים נגישים ייעודית למוגבלות שלו, לדוגמא: ברייל לעיוורים ודפוס גדול ללקויי ראייה.
המרכז להנגשת מידע מספק את כל שירותי ההמרה וההנגשה של מידע בכל הפורמטים לטובת אנשים עם מוגבלויות שונות, הכל תחת קורת גג אחת ותופעל באמצעות אנשים עם מוגבלות.

הגברת המודעות
העמותה פועלת להגברת המודעות לנושא הנגישות וחשיבותו לאנשים עם מוגבלות בקרב קהלי מטרה שונים ביניהם מקבלי החלטות, חברי כנסת, עסקים גדולים, רשויות מקומיות, הציבור הרחב ונוער ברחבי הארץ. כל זאת באמצעות קמפיינים פרסומיים, יחסי ציבור, כנסים בנושאי נגישות, אירועים והפנינגים ייחודיים, ארוחות חושים והרצאות, בין היתר באמצעות הקניית ידע על ידי מומחים שונים מתחום הנגישות ומפגשים בלתי אמצעיים עם אנשים עם מוגבלות.

טיפול בתלונות

העמותה מסייעת לאנשים עם מוגבלות לטפל בתלונות אישיות בנושאי נגישות מול רשויות ועסקים.

נגישות בטבע

העמותה פועלת להקמת פינות פיקניק ותצפיות טבע נגישות ברחבי הארץ. בנוסף, נטיעות נגישות בט"ו בשבט, פינות אירוח נגישות למשפחות בבסיסי צה"ל והנגשת מקטעים של שביל ישראל בפרויקט שביל ישראל נגיש בהשתתפות קק"ל, רט"ג ושות נחל הירקון.

נ.י.צ – נגישות ישראל צפון

עם היווצרות פער בקצב ההנגשה ובמודעות לנושא הנגישות בין מרכז הארץ לפריפריה (בדומה למצב בהיבטים חברתיים כל כך רבים…), הוחלט בתחילת שנת 2008 על הקמת נגישות ישראל צפון (נ.י.צ.), כלומר שלוחה צפונית של העמותה.
נ.י.צ. אחראית על הגברת המודעות לנושאי הנגישות וקבלת השונה, מאזור אור-עקיבא ועד לגבול הצפוני ומהגליל המערבי ועד לגליל המזרחי ולרמת הגולן.
במסגרת פעילותה מקיימת נ.י.צ. שיתופי פעולה רבים עם עיריות ורשויות מקומיות ואזוריות רבות בצפון, עם גופים וחברות גדולות וכן עם גופים משפיעים מהמגזר השלישי בצפון.

צוות נ.י.צ. בנוי כולו ממתנדבים, חלקם עם מוגבלויות שונות וחלקם "נשאי מוגבלות", אנשים יפים באמצע הדרך שאכפת להם, המשותף לכולם – ההכרה העמוקה כי אי אפשר עוד להישאר אדיש להיעדר הנגישות בפריפריה הצפונית, כמצב החוסם אנשים עם מוגבלויות פיזיות, חושיות וקוגניטיביות בדרכם בחיים ומונע מהם לממש את יכולותיהם כאזרחים תורמים ונתרמים.
המתנדבים פעילים בשני תחומים עיקריים:

 1. ביצוע סקירות נגישות וטיפול בתלונות נגישות.
 2. הסברת נגישות וקבלת השונה – מיזמי הדרכה בחברות וגופים פרטיים, ברשויות וגופים ציבוריים, בבתי ספר ומוסדות חינוך.

המרחב לחיים עצמאיים גליל עליון וגולן

פעילות משותפת לעמותה ולמסד נכויות – ג'וינט ישראל לקידום עצאות ונגישות אנשים עם מוגבלות בגליל עליון והגולן.
המרחב הוא מודל של מרכז לחיים עצמאיים שמופעל בצפון כמרחב אזורי לחיים עצמאיים לאנשים בגליל העליון המופעל ע"י אנשים עם מוגבלות, למען אנשים עם מוגבלות ומשפחותיהם.
מטרת המרחב: להעצים ולשפר את איכות חייהם של אנשים עם מוגבלות במרחב ולקדם את שילובם בחברה בשוויון, כבוד ובמקסימום עצמאות.

פרוייקטים של המרחב:

 1. פיתוח שירותים תומכי חיים עצמאיים בקהילה.
 2. הכשרת מתנדבים כפעילים לשינוי חברתי למען אנשים עם מוגבלות בצפון.
 3. המרחב הפעיל "סיירת נגישות" אשר ביצעה כ-100 סקרי נגישות במקומות שונים ברחבי הגליל.

נגישות ישראל – מרחב אילת והערבה

מרחב אילת והערבה הינו חלק אורגני מעמותת נגישות ישראל ובשל כך מאמץ את חזון ומטרות העמותה. בנוסף לכך, מרחב אילת והערבה שם דגש על מספר מטרות נוספות:

 1. קירוב עולם הידע והכלים הקיימים בארץ לקידום הנגישות אל הפריפריה הדרומית.
 2. העצמת תושבים עם מוגבלות לרבות הובלת תהליכי נגישות.
 3. סיוע לאנשים עם מוגבלות נרכשת חדשה לרבות מיצוי זכויות מול הרשויות.
 4. קידום תיירות נגישה במרחב אילת והערבה.

פרויקטים של המרחב:

 1. "סיירת נגישות" – ביצוע סקרי נגישות ופעילויות הסברה בקרב עסקים, גופים עירוניים ומוסדות מדינה.
 2. קיום קמפיינים של מודעות והסברה בקרב קהלים שונים באילת ובערבה.
 3. יעוץ וליווי מקצועי לארגונים, להנגשת המבנה והשירות בהתאם לנדרש בחוק ובתקנות הנגישות.

נגישות ישראל – חדרה

נגישות ישראל חדרה הינה שלוחה חדשה של העמותה שהוקמה ע"י עמיחי גורפינקל וגולן לקס, שני תושבי העיר בעלי תושייה ואכפתיות חברתית, אשר החליטו לעשות מעשה ולקדם את נושא הנגישות בעיר. שניהם בעלי רקע עשיר של עשייה בתחום.
הקבוצה, המורכבת כולה ממתנדבים תושבי האזור, שמה לה למטרה לתת מענה לכל אדם ולא חשוב מה מוגבלותו ולאפשר לו לקיים אורח חיים תקין ונורמאלי במרחב הציבורי במידה עצמאית וללא צורך בליווי ועזרה במידת האפשר.
פרויקטים של נגישות ישראל חדרה:

 1. "סיירת נגישות" – סקירת עסקים ומקומות בעיר, איתור מפגעי נגישות או מודלים להנגשה מוצלחת, העלאת המודעות אליהם ופרסומם באתר נגישות ישראל.
 2. קיום קמפיינים של מודעות והסברה בקרב קהלים שונים בחדרה.
 3. הגברת המודעות לתחום הנגישות בקרב הציבור הרחב באמצעות לובינג/שכנוע חיובי- למען הנגשה עתידית והנגשת הקיים.
 4. יצירת קהילה משולבת של אנשים עם ובלי מוגבלות, שחוברים יחדיו למען מטרה משותפת אחת.

פעילות מיוחדת

 • עתירות לבג"ץ – נגישות ישראל עתרה לבג"ץ (בג"ץ 6260/07 – עמותת נגישות ישראל ואח' נ' שר התחבורה ואח') נגד משרד התחבורה על מנת שיפסיק את הפגיעה בצנעת הפרט ויפסיק לדרוש מנכים להציג את פרטיהם האישיים על גבי תו הנכה. וכן הייתה אחת העותרות בבג"ץ (בג"ץ 5833/08 – עמותת נגישות ישראל נ' שר התחבורה ואח') בבקשה להורות להתקין תקנות לצורך יישומו של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח-1998.
 • ועידת נגישות ישראל השנתית שמטרתה: העלאת מודעות לחשיבות שבקידום נגישות בארגונים, רשויות, עסקים ומשרדי ממשלה
  ולהוות פלטפורמה מקצועית לימודית ומעשירה לנושאי נגישות וכבמה לחשיפת חידושים מעולם הנגישות הגלובאלית.
 • יום המודעות השנתי ל"חניות נכים" – תחת המסר "לא נכה אל תחנה" בשיתוף משטרת ישראל אגף התנועה.
 • יום מודעות שנתי בנמל תל אביב "להרגיש נגישות", הפנינג המוני הפתוח לקהל הרחב ומטרתו לתת לקהל הרחב לחוש ולהתנסות במוגבלויות השונות. לדוגמא לשחק כדורסל על כסא גלגלים או לרכב על אופני טנדם של עיוורים עם כיסוי עיניים.
 • יום מודעות שנתי באגמון החולה, הפנינג חוויות והתנסויות נגישות בטבע. מטרת האירוע לתת לקהל הרחב לחוש ולהתנסות במוגבלויות השונות. לדוגמא לשחק כדור סזל על כסא גלגלים או לרכב על אופני טנדם של עיוורים עם כיסוי עיניים.

היסטוריה

ב־18 במרץ 1987, יובל וגנר הטיס מסוק קרב מסוג קוברה של טייסת 160 והתרסק עקב תקלה טכנית. מאז הוא נכה על כיסא גלגלים. בשל היותו של יובל בן לנכה צה"ל היושב על כיסא גלגלים (דני וגנר) נושא הנכות והנגישות היו מוכרים לו וסייעו בשיקומו. יובל נשאר בצבא קבע למרות נכותו והגיע לדרגת סגן אלוף בחיל האוויר הישראלי.
במהלך חייו נתקל וגנר במקומות שלא היו נגישים עבורו כנכה. הוא כתב מכתב לנשיא המדינה, עזר ויצמן, והתלונן על כך שבתור אב לילדים, הוא אינו יכול לחנך את ילדיו לערך החשוב – אהבת מולדת, משום שישראל כל-כך לא נגישה לנכים. ויצמן הציע לוגנר להקים עמותה שתקדם את נושא הנגישות.
העמותה הוקמה בשנת 1999 והושקה רשמית בקיץ 2000 בטקס בבית הנשיא. בין התומכים בעמותה: יד הנדיב, קרן תד אריסון, קרן משפחת רודרמן ועוד.

הצוות / האנשים

עובדים

צוות הארגון מונה 45 עובדים. מנכ"לית העמותה עו"ד מיכל רימון.

מתנדבים

עשרות רבות של מתנדבים. תמיד שמחים לעוד מתנדבים…

מייסדי העמותה

 • יובל וגנר – מייסד העמותה, לחץ כאן למידע נוסף על יובל
 • רני בנימיני – מייסד העמותה, יזם ואיש עסקים פרטי.

ועד מנהל (בהתנדבות מלאה)

 • ד"ר יורם סבירסקי – ד"ר לפיזיקה, נעזר בכיסא גלגלים.
 • יאיר גלר – יזם, איש עסקים. לשעבר יו"ר איגוד חברות הפרסום בישראל, יו"ר קב' פובליסיס ישראל.
 • ערן שורץ – יזם, איש עסקים, לשעבר: מנכ"ל מפעלים פטרוכימיים בישראל בע"מ, יו"ר סקיילקס
 • קורפוריישן בע"מ ודירקטור, בין היתר, בחברות בז"ן, כרמל-אוליפינים, אבגול ומועדון הכדורסל מכבי ת"א.
 • ליאור פרומקיס – עו"ד , מנכ"ל ברן אתיופיה ומנהל פיתוח עסקי באפריקה
 • שוקי רביב – מפעל מל"ט, מנהל תיקי לקוחות, רפא"ל
 • אבי ישראל – רו"ח ודירקטור. סמנכ"ל כספים וכלכלה בקבוצת ממן.

ועדת ביקורת

 • מרסלו ילין – מנכ"ל ובעלים של חב' "פראגון מאי בע"מ" – לייזום וייעוץ עסקי.
 • ספי לובלסקי – עוסק בליווי עסקי לחברות ועסקים.

פרטים פורמליים

 • שם: "עמותת נגישות ישראל" (ע"ר) 58-034120-4
 • לעמותה אישור ניהול תקין של רשם העמותות – בתוקף.
 • העמותה מדורגת ע"י ארגון מידות בציון A-4.
 • אישור מוסד ציבורי מוכר לצורכי מס לפי סעיף 46 – בתוקף.
 • העמותה מנוהלת בתקינות ושקיפות.

פרסים

 • 2015 – אות התאגידים העירוניים
 • 2014 – אות המופת על תרומה לביטחון חברתי – כנס שרות לחברה וידידות
 • 2012 – אות הנשיא למתנדב- יובל וגנר – על פועלו להנגשת מבנים ואתרים ופיתוחים טכנולוגיים למען אנשים עם מוגבלויות.
 • 2011 – פרס "האריה השואג" על השג בחשיפה תקשורתית נרחבת בקמפיין יח"צ של "יום המודעות לחניות נכים".
 • 2011 – אות הוקרה מאת קרן ריק הנסן קנדה על "Diffrent Makers" על מצויינות גלובלית ביצירת נגישות.
 • 2011 – אות הוקרה מאת קבוצת פישמן רשתות לעשור פעילות לקידום הנגישות
 • 2010 – מאה המשפיעים לטובה של מגאזין TheMarker עיתון הארץ.
 • 2009 – פרס לאונור ולארי זוסמן – ג'וינט ישראל למצוינות בתחום פיתוח שירותים לאנשים נכים ולשילובם בחברה לשנת תש"ע, 2009, מטעם ג'וינט ישראל [1].
 • 2009 – אות הוקרה מרכז הבניה הישראלי.
 • 2006 – פרס מוביל החדשנות החברתית – גלובס, קרן שוואב, הפורום הכלכלי העולמי.
 • 2004 – פרס מועדון העסקים "כנפי הזהב" – למיזם חברתי

שותפים מקצועיים

 • עזרא כדורי ושות' , רו"ח.
 • פובליסיס ישראל – משרד פרסום.
 • אימפקט – אסטרטגיה, ממשל ולובינג.
 • משרד עו"ד זיסמן, אהרוני, גאייר ושות'.
 • משרד עו"ד גולדפרב, זיגלמן ושות' .
 • שי שגיא – ONEMAN BRAND